Květen 2013

Václav Havel

28. května 2013 v 19:16 Politické osobnosti
 • Václav Havel (* 5. října 1936 v Praze - † 18. prosince 2011 na Hrádečku) byl český dramatik, kritik komunistického režimu, politik, signatář Charty 77 a především devátý a poslední prezident Československa (1989-1992) a první prezident České republiky (1993-2003). V 60. letech 20. století působil v Divadle Na zábradlí, kde jej také proslavily hry Zahradní slavnost a Vyrozumění. Jeho první manželkou byla Olga Havlová, rozená Šplíchalová. Po její smrti se jeho druhou chotí stala herečka Dagmar Veškrnová.


 • Získáno: výměnou (4. 4. 2013)

Simona Stašová

25. května 2013 v 19:13 Herečky
 • Simona Stašová (* 19. března 1955 v Praze) je skvělá česká herečka a dcera herečky Jiřiny Bohdalové. Byla třikrát vdaná. Poprvé byl jejím manželem herec a dabér Pavel Trávníček, ale vztah netrval příliš dlouho a skončil rozvodem. Stejně jako zbylé dvě manželství, ze kterých má dvě děti. Staršího syna Marka má s italským profesorem a kritikem Eusebiem Ciccotim a mladšího syna Vojtu, kterého porodila ve čtyřiceti letech, má s hercem Pavlem Skřípalem. Po absolutoriu konzervatoře studovala na DAMU. Po ukončení školy v roce 1976 hrála nejprve rok v Českých Budějovicích a potom 14 let v Divadle E. F. Buriana v Praze. Od roku 1991 je členkou Městských divadel pražských. Ve filmu se poprvé objevila v polovině sedmdesátých let a její role Wandy měla poněkud dramatický ráz, protože se jednalo o válečné drama Mys dobré naděje. Jedna z nejlepších rolí přišla ale až v roce 1998, kdy začala natáčet film Jana Hřebejka Pelíšky, kde si zahrála maminku Šebkovou. Později byla nominována na Českého lva za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli ale cenu nakonec nezískala. O rok později hrála i v dalším Hřebejkově filmu Musíme si pomáhat. Často je obsazována do televizních seriálů, z nichž zmíním např. Místo nahoře nebo Náves. Ale já osobně ji mám nejraději v pohádkách Poklad na Sovím hrádku a Dešťová víla, ve filmech Pelíšky, Muži v naději a Román pro ženy a v seriálu Vetřelci a lovci, který vznikl podle scénáře publicisty Josefa Klímy.


 • Získáno: přes email do MDP; hana.nehasilova@m-d-p.cz (29. 3. - 3. 4. 2013)

Jan Vlasák

17. května 2013 v 18:30 Herci
 • Jan Vlasák (* 3. února 1943 v Čáslavi) je český herec a dabér. Je ženatý a má tři děti a pět vnoučat. Herectví ho učarovalo už v útlém dětství, když ve svých pěti letech shlédl vystoupení místních ochotníků. Vystudoval brněnskou JAMU a následně se stal členem divadla v Uherském Hradišti. Později působil také v divadle v Ostravě, dále Divadle E.F. Buriana, Státním divadle v Brně, Realistickém divadle, Rokoku a dokonce i v Národním divadle. Nyní je členem souboru Městských divadel pražských. Hostuje ovšem i v Divadle Pod Palmovkou, ve Švandově divadle a v Divadle v Řeznické. Ve své bohaté kariéře ztvárnil obrovské množství rolí, například ve hrách Hamlet, Othello, Cyrano či Rváč. Hojně pracuje také v rozhlase a dabingu. Jeho hlasem k nám promlouvá například Arthur Weasley v české verzi fantasy série Harry Potter. Mnoho let působil jako pedagog na soukromé škole herectví v Michli. Od konce 60. let se objevuje i v televizních seriálech a inscenacích (Slovácko sa nesúdí, Bakaláři, Malý pitaval z velkého města, Zdivočelá země). Český film dlouho nemohl pro Vlasáka najít uplatnění. Na stříbrném plátně se výrazněji prosadil až v posledních letech. Obvykle ztělesňuje hlavně vedlejší záporné role. Jako lampasák se mihnul například v Černých baronech. Dále si zahrál ve snímcích Výchova dívek v Čechách, Milenci a vrazi, Václav nebo ve Svěrákových Vratných lahvích, kde ztvárnil nezapomenutelného pana "Hundetwassera" s hláškou "Bvízka se k bvízce naklání". Usmívající se V současnosti ho stále častěji využívají i zahraniční produkce. Asi nejvíce na sebe upozornil hlavní zápornou úlohou šíleného dánského obchodníka v americkém hororu Hostel. Zahrál si třeba i v německém hororu Bazén nebo koprodukčním historickém projektu Bathory Juraje Jakubiska.

 • Získáno: přes email do MDP, hana.nehasilova@m-d-p.cz (29. 3. - 2. 4. 2013)

Jiří Klem

10. května 2013 v 18:40 Herci
 • Jiří Klem (* 18. března 1944 v Liberci) je český herec, dabér a divadelní pedagog. Od mládí hrál ochotnicky divadlo, po absolutoriu střední školy v Červeném Kostelci vystudoval v roce 1966 pražskou DAMU. Své první angažmá si odbyl v dnes již legendárním Krejčově souboru Divadla za branou, odkud po jeho zrušení přešel do smíchovského Realistického divadla (po jeho přejmenování pozdější Divadlo Labyrint), kde působil téměř 25 let. Zvrat proběhl na počátku 90. let v souvislosti se společenskými změnami po Sametové revoluci. V roce 1994 byl po úraze bez angažmá, od roku 1998 do roku 2002 působil v Divadle Komedie a od roku 2002 hraje v Divadle ABC, které spadá pod Městská divadla pražská. V letech 1975 až 1990 působil také jako divadelní pedagog na pražské DAMU. Ve filmu a v televizi se jedná v převážné míře o herce malých a vedlejších rolí, zde snad s výjimkou televizní adaptace hry Kráska a zvíře z roku 1971, kde si úspěšně zahrál hlavní úlohu prince. Z jeho hlasových počinů jmenujme například ságu Star Wars nebo úspěšné české filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny, kde propůjčil svůj hlas postavě Jindřicha, kterou ztvárnil Vlastimil Harapes. V TV Nova a Telka namlouvá upoutávky a různé komentáře.

 • Získáno: přes email do MDP; hana.nehasilova@m-d-p.cz (29. 3. - 2. 4. 2013)

Miloš Nesvadba

6. května 2013 v 15:00 Výtvarníci
 • Miloš Nesvadba (17. dubna 1925 v Praze) je český herec a výtvarník, dlouholetý člen činohry Národního divadla v Praze. V roce 1989 byl jmenován zasloužilým umělcem. Odmaturoval na reálném gymnáziu a přihlásil se na Státní konzervatoř v Praze. Jeho studia však přerušila druhá světová válka a po válce se na konzervatoř již nevrátil. Hereckou průpravu získal v Souboru mladých Jindřicha Honzla (později Studia Národního divadla). V roce 1948 byl angažován do činohry Národního divadla, kde ztvárnil desítky rolí. Na filmovém platně se objevil ve více než 30 filmech, většinou v pohádkových drobnějších rolích (O medvědu Ondřejovi, O Popelákovi). Nezapomenutelnou roli prince ze Země zacházejícího slunce si zahrál v pohádce Bořivoje Zemana Pyšná princezna. Příležitostně se objevoval i v televizních seriálech a inscenacích. Velkou oblibu si také získal svými hereckými a kreslířskými výstupy v pořadech pro děti. Vedle herectví od mládí projevoval neobyčejné výtvarné nadání, díky kterému proslul také jako kreslíř karikatur a ilustrátor knih, z nichž některé sám napsal. Jako výtvarník stál i u zrodu časopisu Dikobraz. Svou práci převážně zasvětil dětem a jeho jméno je také úzce spjato s dvěma dětskými časopisy Mateřídouška a Sluníčko, ve kterých hojně publikoval svoje kresby i literární díla. Se svou ženou, kostýmní výtvarnicí Jaroslavou má dva syny. Prvorozený syn Michal je herec a moderátor a stejně jako jeho otec se věnuje převážně dětem. Mladší syn Martin je vydavatelem časopisu a provozuje malou cestovní kancelář. Miloš Nesvadba stále hraje v Národním divadle a jezdí i na zájezdy za dětmi.

 • Odesláno: 2 fotografie, kartička, dopis, ofrankovaná obálka a žádost o kresbu (6. 3. 2013)

 • Přijato: 2 podepsané a věnované fotky + 3 kresby s podpisem (14. 3. 2013)
Adresa:
Miloš Nesvadba
Národní divadlo
P. O. BOX 865
112 30, Praha 1

Miriam Kantorková

3. května 2013 v 21:40 Herečky
 • Miriam Kantorková (* 13. března 1935 v Praze) je česká herečka a dabérka. Od dětství hrála v rozhlasových hrách, nicméně na popud své maminky studovala zpěv a hru na klavír na pražské konzervatoři. Během tohoto studia ale hrála ochotnicky divadlo. Po absolutoriu konzervatoře vyučovala několik let hudební výchovu, teprve poté se stala herečkou, zpěvačkou a konferenciérkou v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého. Zároveň s tím studovala herectví na DAMU, kde ji učili Vlasta Fabianová a Radovan Lukavský. Po ukončení této školy spoluzakládala Poetickou kavárnu Viola (dnes Divadlo Viola), pohostinsky hrála v Divadle Na zábradlí a nakonec zakotvila v Divadle E. F. Buriana, kde působila až do jeho oficiálního zrušení. Dnes působí v Divadle Na Fidlovačce. Během své kariéry si zahrála několik desítek filmových a televizních rolí, mezi její nejznámější role patří účinkování ve filmu Romance pro křídlovku, snímku Kladivo na čarodějnice nebo v pohádce Zdeňka Trošky Z pekla štěstí jakožto kmotřička Markýtky. Z nedávných televizních rolí třeba účinkování v televizních seriálech Život na zámku nebo Ordinace v růžové zahradě, kde ztvárnila nezapomenutelnou zdravotní sestřičku a bufetářku Bobinu.

 • Odesláno: 3 fotografie, kartička, dopis a ofrankovaná obálka (31. 1. 2013)

 • Přijato: vše podepsané, fotky věnované (28. 2. 2013)

Adresa:
Miriam Kantorková
Divadlo Na Fidlovačce
Křesomyslova 625
140 00, Praha 4